In deze tijden van verhoogde electriciteitsprijzen en koude etmalen, lonkt voor velen de gezelligheid en warmte van de open haard. Lange winteravonden voor het brandende vuur met een glaasje en een goed boek. Of een goed gesprek. Deze 'nieuwe' gezelligheid kent echter wel een keerzijde. Bij bepaalde weersomstandigheden komt de rook vanuit uw schoorsteen bijna rechtstreeks in de buurhuizen terecht. Dat leidt tot overlast, vooral voor mensen met longproblemen. SmogNog niet zo veel decennia geleden, had vrijwel iedereen een open haard, of allesbrander. Tot in het midden van de vorige eeuw, was het buiten op straat -onder bepaalde weersomstandigheden- niet te harden van de gassen en rookdeeltjes die door haarden verspreid werden. Niet zelden ging vrijwel alles de kachel in: van kolen, kranten en boeken, tot etensresten, sokken en schoenen. Als het maar even wilde fikken, dan was het goed. Want dan was er, in ieder geval tijdelijk, warmte. En kon er bijvoorbeeld ook gekookt worden. Vlak aan zee stond er vrijwel altijd een briesje, ook onder een hogedrukgebied, en viel het met de smog wel mee. Iets verder het land op, kon het dan uitermate verstikkend zijn. Zeker tijdens mistig weer, bleef die rook als een verstikkende deken boven de stad hangen. Het was duidelijk een situatie van smog, soms met doden tot gevolg. Een van de ernstigste gevallen van smog dateert uit 1952 in Londen. Geschat wordt dat die 'killersmog' zo'n 12.000 doden op zijn naam heeft staan.
Open haardVanaf ongeveer halverwege de vorige eeuw is de centrale verwarming in opkomst geraakt en daarmee verdween ook een aantal smogproblemen. Echter, de laatste jaren is de open haard opnieuw in opkomst. De moderne open haarden zijn uiteraard lang niet zo vervuilend als die van weleer, maar toch, als er veel mensen in een buurt de open haard aansteken, kan dat best problemen opleveren. Vooral voor wat betreft fijn stof. Er is ook nog een verschil of er relatief schoon of relatief vuil gestookt wordt. Afhankelijk van de kwaliteit van de haard, de kwaliteit van het stookmateriaal en het al dan niet aanwezig zijn van katalysatoren voor de naverbranding van rookgassen is de uitgedampte lucht al dan niet sterk vervuild. Maar zelfs bij schone stookwijze en de nieuwste attributen, zal er bij een hogedrukgebied rook en fijn stof uit de schoorsteen komen. Vooral voor mensen met longproblemen, CARA, ASTMA en COPD kan dat een uiterst vervelende en zelfs gevaarlijke situatie opleveren.
TipsTips aan de bezitters van een open haard zijn dan ook. Stook zo schoon mogelijk hout, laat uw schoorsteen jaarlijks reinigen en koester de lucht in uw omgeving. Oftewel; bij hogedrukweer, is enige terughoudendheid in houtstook krachtig aan te bevelen.
Bron:Weer.nl