Moe door astma in de nacht? - Beantwoord -

25-02-2026 om 09:34 uur

Goedemorgen,

Ik heb een vraag maar ik ga proberen het zo duidelijk mogelijk te formuleren.

Astma is bij mij vastgesteld als kind/baby. Zwangerschap van mij moeder was moeizaam. Had zwangerschapsvergiftiging is daarvoor opgenomen. Uiteindelijk hebben ze weten te rekken en ben ik met precies 37w geboren. Veel AB gehad ivm luchtweginfecties, deptropine en later over op de ventolin en budesonide, tot ik een jaar of 10 was, toen is dit gestopt. Na jaren zonder medicatie sinds 3j (27j) weer gestart met flixotide en ventolin. Dit ivm heel veel hoesten en benauwdheid met name bij het sporten. 
De laatste weken zeg ik regelmatig weinig lucht te hebben. In de ochtend word ik moe wakker. (Ik slaap met garmin, ik weet dat dit niet altijd betrouwbaar is, maar ik haal hele slechte slaapscores, weinig remslaap, weinig diepe slaap, veel lichte slaap, laag hrv, spo2 dipt tot rond de 82%, veel stress)

Afgelopen nacht heb ik daarom voor het eerst ventolin genomen voor het slapen gaan en ik heb perfect geslapen tot ca 3u, daarna werd ik wakker, voelde heel uitgerust, wel weer wat benauwd maar toch geprobeerd nog wat te slapen.

Waar ik mee zit is eigenlijk; kan mijn nachtrust beïnvloed worden door de astma zonder dat ik daar dan elke nacht van wakker wordt?

Soms piep ik wel voor het slapen gaan, maar dit is ook niet altijd.

Ik heb geen allergisch astma, dit is vorig jaar uitgezocht dmv een bloedtest.

Mijn volgende stap is nu eerst een inspanningstest met ademgasanalyse bij SMCP, wil graag mijn zones laten bepalen, ik loop 3x id week hard en doe aan zwemmen. Maar omdat ik niet zo uitgerust ben als zou moeten valt het sporten momenteel ook zwaar.

Daarnaast wil ik nog 1 nacht met ventolin slapen en nog een nacht zonder om te kijken of dit echt het verschil maakt. Daarna zou mijn vraag zijn is het nuttig over te gaan naar serevent? 
Mijn huisarts is best meedenkend wat betreft de medicatie, als ik het vraag is het verwacht ik geen probleem. Maar als ik vraag om bijv een longfunctietest dan is het wel een goede vraag maar de opvolging komt nooit. Voel ik me toch een zeur..


Bedankt alvast voor de reactie en de tijd die jullie voor ons vrij maken!

 

Login of registreer om te reageren
Zorgprofessional
25-02-2026 om 20:16 uur

Beste Emmily

Er is nu veel onduidelijkheid. Nader onderzoek is nodig om te weten wat er precies speelt. Zonder dat is het onverstandig om maar andere medicatie te proberen. Als het om astma gaat is het bovendien verkeerd om veel ventolin of serevent in te zetten zonder inhalatieseroid. Eerste keus volgens de internationale richtlijn is een combinatie van formoterol met een inhalatiesteroid. Maar wellicht speelt er iets anders. Volgens mij is een verwijzing met nadien weer terugverwijzing de beste optie. 

Login of registreer om te reageren