Uitslag bronchoscopie - Beantwoord -
31-03-2025 om 22:04 uurGoedenavond,ik heb kort geleden een HRCT gehad,naar aanleiding daarvan een bronchoscopie gehad.In de brief van de longarts staan wat termen die ik niet helemaal begrijp.Scan van 2023 liet bronchiectasien en plaatetelectase zien en een infectie.Heb 2 jaar geleden dubbele longontsteking en sepsis gehad door MSRA. Daar nog steeds niet van hersteld.In de uitslag van de bronchoscopie staat dat er crypten en toename lengtestrepen zijn.Purulent sputum vanuit onderste longvelden.En een nodus van 10 mm.Was in 2023 blijkbaar ook al,grootte niet verandert.Dit wordt in de gaten gehouden met een herhaal scan.Graag zou ik willen weten wat crypten precies zijn en lengtestrepen.Purulent slijm is denk ik dik slijm.Er is een longspoeling gedaan.BVD.Groeten Gea.
Beste,
Dank voor je vraag. De termen die je noemt zijn aspecifieke beschrijvingen van de uitvoerder van de bronchoscopie en de interpretatie gebeurt door je eigen longarts, dus die zal het beste kunnen zeggen waar het bij past. Crypten zijn hele kleine uitstulpingen en lengtestrepen zijn, tja, strepen over de lengte die de scopieerder zag. Ik vermoed dat het geheel van de bevindingen geduid zal worden bij restafwijkingen/littekens na de doorgemaakte longontsteking. Het is niet ongewoon dat een MRSA longontsteking diverse restafwijkingen achterlaat. In dat geval is er weinig aan te veranderen omdat de longen niet 'beter' kunnen worden gemaakt, littekens kunnen immers niet weg worden gehaald. Als we het positiever willen interpreteren, kunnen we ook concluderen dat er geen tekenen zijn dat de longen slechter zullen worden. In hoeverre de restafwijkingen invloed kunnen hebben op de klachten is altijd moeilijk vast te stellen. De belangrijkste reden voor de longspoeling is bepalen of er nog bacterien in de longen zitten waar behandeling voor nodig is. Als die niet gevonden wordt, zal de longarts proberen zich voornamelijk te richten op de klachten en proberen met medicatie de symptomen zoveel mogelijk te verlichten.
Dankjewel voor uw antwoord,is me nu wat duidelijker.Binnenkort heb ik weer contact met mijn longarts om de medicatie te evalueren.